Obrona terytorialna w systemie bezpieczeństwa publicznego

Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku

Liczba godzin dydaktycznych, ECTS i liczba semestrów

300 godzin, 30 punktów ECTS, 2 semestry

Charakterystyka

Studia są formą przygotowywania przedstawicieli administracji państwowej i służb, do zajmowania stanowisk związanych z administracją państwową, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk na których wykonuje się czynności z zakresu obronności państwa.

Syntetyczna charakterystyka efektów kształcenia [uczenia się]

-zapoznanie słuchacza z naczelnymi przedstawicielami państwa oraz sił zbrojnych,
-przedstawienie historii, symboli oraz symboliki odnoszącej się do państwa oraz instytucji obronnych,
-przedstawienie zagadnień związanych z międzynarodowym prawem humanitarnym konfliktów zbrojnych ( zasady, regulacje umieszczone w konwencjach narodowych),
- zapoznanie z typami oraz rodzajami działań pokojowych,
- zapoznanie z działaniami taktycznymi oraz działaniami w walce,
- sposoby wykorzystania broni strzeleckiej w walce,
- pojęcie oraz odczytywanie map topograficznych,
-zasady i sposoby udzielania samopomocy, pierwsza pomoc w przypadku urazów, pomoc przedmedyczna w warunkach taktycznych,
- zadania e-nauczyciela, organizacja zajęć dydaktycznych, wykorzystywanie nowych technologii  w pracy nauczyciela,
- ochrona środowiska,
- źródła stresu oraz sposoby walki ze stresem.

Warunki/zasady kwalifikacji

Postępowanie kwalifikacyjne na studia podyplomowe przeprowadza komisja kwalifikacyjna powołana na Wydziale Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku.

O zakwalifikowaniu na studia podyplomowe decyduje kolejność złożenia kompletu wymaganych dokumentów:

- dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia licencjackich lub drugiego stopnia magisterskich albo jednolitych studiów magisterskich,

- podania oraz kwestionariusza wydrukowanego z systemu IRK – sp.

3 000 PLN

Organizacja toku studiów podyplomowych

Zjazdy realizowane w systemie niestacjonarnym w sobotę i niedzielę. Częstotliwość zjazdów co dwa tygodnie, część zajęć realizowana w systemie e-learningowym. Na każdym zjeździe realizowanych będzie około 20 h.

Warunki ukończenia studiów podyplomowych i wydania świadectwa

Warunkiem ukończenia studiów jest systematyczne uczestnictwo w zajęciach. Uzyskanie zaliczeń cząstkowych z przedmiotów przewidzianych programem kształcenia i uzyskanie 30 punktów ECTS.

Ocenę końcową stanowi średnia arytmetyczna z uzyskanych ocen cząstkowych.

Część zajęć zostanie zrealizowana za pośrednictwem systemu e-learningowego.

Kierownik studiów podyplomowych

dr Jacek Mrozek