Zwalczanie wybranych kategorii przestępstw w Polsce

Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku

Liczba godzin dydaktycznych, ECTS i liczba semestrów

300 godzin, 30 punktów ECTS, 2 semestry

Charakterystyka

W ujęciu strategicznym, studia są formułą stałego, ciągłego przygotowywania przedstawicieli służb mundurowych do pracy w jednostkach dochodzeniowo-śledczych. Absolwenci, po ukończeniu studiów podyplomowych będą przygotowani do wypełnienia zadań w postaci skutecznego rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania współczesnych zagrożeń ze strony określonych kategorii przestępczości.

Syntetyczna charakterystyka efektów kształcenia [uczenia się]

Słuchacze zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu:

• podstawowe definicje w zakresie administracji spraw wewnętrznych,
  • struktura, cele i zadania resortu spraw wewnętrznych,
  • organizacja i funkcjonowanie Policji,
  • organizacja i funkcjonowanie Straży Granicznej,
  • postępowanie przygotowawcze,
  • czynności dowodowe,
  • istota czynności operacyjno-rozpoznawczych,
  • współczesne tendencje przestępczości kryminalnej,
  • sposoby popełniania przestępstw kryminalnych,
  • przestępczość ubezpieczeniowa,
  • przestępstwa związane z sektorem bankowym,
  • przestępstwa przeciwko środowisku zabezpieczenia logistycznego.

Warunki/zasady kwalifikacji

Postępowanie kwalifikacyjne na studia podyplomowe przeprowadza komisja kwalifikacyjna powołana na Wydziale Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku.

O zakwalifikowaniu na studia podyplomowe decyduje kolejność złożenia kompletu dokumentów:

- dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia licencjackich albo drugiego stopnia magisterskich albo jednolitych studiów magisterskich

- podania oraz kwestionariusza wydrukowanego z systemu IRK – sp.

3 000 PLN

Organizacja toku studiów podyplomowych

Zjazdy realizowane w systemie niestacjonarnym w sobotę i niedzielę. Częstotliwość zjazdów co dwa tygodnie, część zajęć realizowana w systemie e-learningowym. Na każdym zjeździe realizowanych będzie około 20 h.

Warunki ukończenia studiów podyplomowych i wydania świadectwa

Warunkiem ukończenia studiów jest systematyczne uczestnictwo w zajęciach. Uzyskanie zaliczeń cząstkowych z przedmiotów przewidzianych programem kształcenia i uzyskanie 30 punktów ECTS.

Ocenę końcową stanowi średnia arytmetyczna z uzyskanych ocen cząstkowych.

Część zajęć zostanie zrealizowana za pośrednictwem systemu e-learningowego.

Kierownik studiów podyplomowych

dr Aneta Łyżwa