• #Inżynieria środowiska

Na kierunku inżynieria środowiska student uczy się rozwiązywać problemy o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym dotyczące urządzeń, instalacji oraz obiektów służących do kształtowania i ochrony środowiska. Przygotowuje się do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, gazowych i c.o., systemów wentylacji i klimatyzacji, urządzeń i obiektów do ujmowania,  uzdatniania i dystrybucji wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków, unieszkodliwiania odpadów, uzyskiwania energii z alternatywnych źródeł. Zdobywa zaawansowaną wiedzę z zakresu planowania działań zarządzania gospodarką wodną oraz projektowania, wykonawstwa i eksploatacji konstrukcji hydrotechnicznych, hydrologii inżynierskiej, ochrony zasobów wodnych przed zanieczyszczeniem oraz niewłaściwą lub nadmierną eksploatacją, utrzymywania lub poprawy stanu ekosystemów wodnych, ochrony przed powodzią oraz suszą.

Studia przygotowują do pracy w: przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej (zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, energetyka cieplna, dostawa gazu, unieszkodliwianie odpadów, utrzymanie czystości), w firmach budowalno-instalacyjnych, w służbach eksploatacyjnych i technicznych zakładów przemysłowych (eksploatacja obiektów, sieci i instalacji związanych z ujmowaniem, uzdatnianiem i dystrybucją wody, produkcja i dostarczenie energii cieplnej, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, gospodarka odpadami), w organach administracji państwowej i samorządowej, służbach nadzoru sanitarnego i ochrony środowiska, biurach projektów oraz w branżowych firmach handlowych, w instytucjach zajmujących się eksploatacją, zarządzaniem i ochroną zasobów wodnych,  firmach melioracyjnych, w przedsiębiorstwach wykorzystujących innowacyjne rozwiązania biotechnologii środowiskowej, w tym do eksploatacji systemów technologicznych stosowanych w ochronie środowiska oraz do projektowania i eksploatacji rozwiązań stosowanych do produkcji energii odnawialnej. Może poprowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie inżynierii sanitarnej i wodnej.

Zgodnie z obowiązującą Ustawą Prawo Budowlane absolwenci studiów II stopnia na kierunku inżynieria środowiska mogą się ubiegać o uzyskanie uprawnień budowlanych do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w wybranych specjalnościach.

studia drugiego stopnia – magisterskie, 3 semestry, stacjonarne, niestacjonarne

specjalności: inżynieria sanitarna i wodna

oferta w języku angielskim: studia drugiego stopnia, stacjonarne – biotechnologia środowiskowa (Environmental Biotechnology) i inżynieria procesowa, ochrona środowiska i biotechnologia.

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia - magisterskie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na tym samym lub innym kierunku studiów.

Zakres kierunków studiów, po których absolwenci mogą ubiegać się o przyjęcie na dany kierunek kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji kandydata oraz zasady rekrutacji określa rada wydziału, a głównym kryterium jest ranking ostatecznego wyniku studiów - bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonego limitu miejsc.

Wydział:

Nazwa:

Wydział Nauk o Środowisku

Adres:

ul. Michała Oczapowskiego 5, 10-719 Olsztyn

Numery telefonów

do kontaktów z kandydatami:

fax. 89 523 36 51

do kontaktów z kandydatami:

e-mail: wnos-dziekanat@uwm.edu.pl

strona internetowa i facebook:

www.wnos.uwm.edu.pl