Wiedza o społeczeństwie i edukacja europejska Wydział Nauk Społecznych
Forma studiów podyplomowych: niestacjonarne Czas trwania: 3 semestry
Wydział Nauk Społecznych
410 godz.; 90 ECTS; 3 semestry
Studia Podyplomowe „Wiedza o społeczeństwie i edukacja europejska” przeznaczone są dla absolwentów studiów magisterskich na kierunkach nauczycielskich, zainteresowanych uzyskaniem uprawnień do nauczania kolejnego przedmiotu oraz dla osób posiadających uprawnienia do nauczania tego przedmiotu, które zainteresowane są podniesieniem swoich kwalifikacji zawodowych. Program studiów opracowany został zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela i uwzględnia aktualnie obowiązujące podstawy programowe przedmiotu wiedza o społeczeństwie (szkoła podstawowa i ponadpodstawowa). Absolwenci uzyskują uprawnienia do nauczania przedmiotu wiedza o społeczeństwie (i edukacja europejska) na wszystkich poziomach edukacyjnych (pod warunkiem posiadania kwalifikacji pedagogicznych)
Absolwent studiów charakteryzuje się wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi rozumieć zjawiska i procesy polityczne i społeczne zachodzące w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej. Posiada wiedzę dotyczącą prawnych i instytucjonalnych aspektów ochrony praw człowieka, demokracji, społeczeństwa obywatelskiego i kultury politycznej (z perspektywy historycznej i współczesnej, w wymiarze polskim oraz europejskim i światowym). Zna podstawowe kategorie z zakresu socjologii i politologii, podstawowe zagadnienia z zakresu filozofii i etyki polityki, mechanizmy funkcjonowania Unii Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych, rolę mediów w warunkach społeczeństwa informacyjnego, współczesną scenę polityczną i zależności determinujące wzajemne relacje podmiotów politycznych. Potrafi interpretować procesy związane z przemianami polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa w Europie i na świecie, analizować mechanizmy integracji europejskiej, aktywnie i świadomie uczestniczyć w dyskursie publicznym. Ma świadomość znaczenia refleksji humanistycznej dla kształtowania się więzi społecznych i politycznych, szanuje różnice w punktach widzenia, determinowanych odmiennym podłożem politycznym, kulturowym i społecznym. Jest przygotowany do prowadzenia zajęć z zakresu wiedzy o społeczeństwie we wszystkich typach szkół.
Wymagane wykształcenie kandydata: ukończone studia drugiego stopnia, posiadanie uprawnień pedagogicznych. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń w systemie IRK UWM.
2400 PLN
Studia realizowane są w systemie niestacjonarnym, w soboty i niedziele (średnio 5-6 zjazdów), Na każdym zjeździe realizowanych jest ok. 20 godzin dydaktycznych. Częstotliwość zjazdów: średnio, co dwa – cztery tygodnie.
zaliczenie wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów.
dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak, e-mail: danutar@uwm.edu.pl
Szczegółowe informacje: Sekretariat Instytutu Nauk Politycznych
10-007 Olsztyn ul. ks. Feliksa Szrajbera 11 (pok. 226)
tel.: 89 524 63 66
e-mail: inp@uwm.edu.pl