Doradztwo zawodowe i personalne
Czas trwania: 2 semestry
Wydział Nauk Społecznych
255 godzin dydaktycznych, 30 punktów ECTS, 2 semestry
Cele kształcenia na studiach podyplomowych z zakresu Doradztwa zawodowego i personalnego związane są z przygotowaniem merytorycznym i dydaktycznym do podejmowania działań oraz prowadzenia zajęć z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje nauczycielskie (nie nadają uprawnień pedagogicznych absolwentom studiów niepedagogicznych). Program studiów jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela i bezpośrednio odnosi się do wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego.
Studia trwają dwa semestry i obejmują łącznie 255 godzin zajęć dydaktycznych (w tym 145 godzin wykładów i 110 godzin ćwiczeń). Dodatkowo słuchacze zobowiązani są do odbycia praktyki zawodowej w szkole w łącznym wymiarze 90 godz.
Program studiów przygotowuje do podjęcia zadań doradcy zawodowego w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych (w zależności od posiadanych kwalifikacji nauczycielskich). W ramach studiów słuchacze zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu doradztwa zawodowego i planowania kariery, metod wyboru zawodu, narzędzi pracy szkolnego doradcy zawodowego.
Postępowanie rekrutacyjne odbywa się na podstawie złożonych dokumentów:
formularza podania wygenerowanego z systemu IRK
odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, obejmujących przygotowanie merytoryczne i pedagogiczne
dokumentu potwierdzającego posiadanie przygotowania pedagogicznego, w przypadku absolwentów kierunków nienauczycielskich.
3 200 PLN
Studia realizowane są w systemie niestacjonarnym, w soboty i niedziele. Na każdym zjeździe realizowanych jest ok. 20 godzin dydaktycznych. Zajęcia odbywać się będą w salach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przewidywany termin uruchomienia studiów – semestr zimowy w roku akademickim 2020/2021 lub po zebraniu się grupy.
Warunkiem ukończenia studiów i wydania dyplomu jest systematyczne uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych (w uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest absencja do 20% wymiaru godzin); uzyskanie w określonym terminie wszystkich zaliczeń oraz zdanie egzaminów z przedmiotów objętych planem studiów, zaliczenie praktyki na podstawie przedstawionej dokumentacji.
dr Małgorzata Stańczak
mgr Sabina Augustyniak
Sekretariat Katedry Pedagogiki Ogólnej i Opiekuńczej, ul. Żołnierska 14 a, pok. 69, tel. 89 523 44 40, e-mail: sabina.talalas@uwm.edu.pl