Na obecnym etapie rozwoju rynku nieruchomości pojawiła się potrzeba upowszechnienia prac geodezyjnych i kartograficznych w obsłudze procesów gospodarowania i zarządzania nieruchomościami.
Studia wychodzą temu naprzeciw i mają na celu podniesienie wiedzy, umiejętności oraz przygotowania do pracy: w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w urzędach jednostek samorządowych i rządowych odpowiedzialnych za gospodarkę nieruchomościami, u przedsiębiorców obsługujących rynek nieruchomości w zakresie gospodarki nieruchomościami, wyceny nieruchomości czy doradztwa na rynku nieruchomości. Adresatami studiów są także pracownicy administracji samorządowej realizujący zadania w obszarze gospodarowania zasobami nieruchomości oraz osoby specjalizujących się w obsłudze rynku nieruchomości, kadra dydaktyczna prowadząca zajęcia z gospodarki przestrzennej i geodezji w szkołach ponadpodstawowych, inne osoby chcące specjalizować się w wymienionych obszarach.
Program nauczania opracowano w wyniku konsultacji: ze środowiskami specjalistów ds. gospodarki nieruchomościami, z jednostkami samorządów terytorialnych oraz grupami zawodowymi obsługującymi rynek nieruchomości. Środowiska te zasygnalizowały potrzebę takiego kształcenia.
Program umożliwia zapoznanie z prawnymi, teoretycznymi i praktycznymi procedurami gospodarki nieruchomościami, geodezyjnymi pracami wykonywanymi na rzecz szeroko poszczekanej gospodarki nieruchomościami. Słuchacze nabywają umiejętności wykonywania podstawowych prac administracyjno-prawnych i geodezyjnych w zakresie podziałów nieruchomości, rozgraniczania i wznawiania granic nieruchomości, opracowywania planów wykorzystania nieruchomości w zasobach publicznych. Zdobywają wiedzę z zakresu: prawa rzeczowego i administracyjnego, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, geodezji i kartografii, analiz przestrzennych i kartografii tematycznej oraz poznają nowoczesne technologie pomiarowe i obliczeniowe związane z pracami geodezyjnymi. Nabywają umiejętności obsługi nowoczesnego sprzętu geodezyjnego tachimetrów elektronicznych i RTK, wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych tymi przyrządami, a także opracowywania materiałów kartograficznych. Podczas studiów słuchacze wykonują opracowania administracyjno-prawne związane z gospodarowaniem nieruchomościami oraz zapoznają się z podejściami, metodami i technikami wyceny nieruchomości i ich zastosowanie w praktyce.
Decyduje kolejność złożenia kompletnej dokumentacji do chwili wyczerpania wolnych miejsc. Maksymalna liczebność grupy 25 osób. Inauguracja kolejnej edycji nastąpi po zebraniu 20 osobowej grupy.
4 200 PLN
Płatne w całości lub możliwość rozłożenia na dwie – cztery raty, zgodnie z umową zawartą między słuchaczem a Uczelnią.
Studia trwają 2 semestry. Odbywają się w systemie hybrydowym (12 zjazdów) w soboty i niedziele. Wykłady prowadzone są zdalnie, na bezpłatnej platformie Google Meet, zajęcia praktyczne realizowane są w siedzibie Uczelni.
Łącznie realizowanych jest 210 godzin dydaktycznych: wykładów i zajęć praktycznych, w tym 90 godzin zdalnie (on-line) i 120 godzin stacjonarnie w Uczelni.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie w określonym terminie wszystkich zaliczeń z przedmiotów objętych planem studiów, przygotowanie pracy końcowej i obrona jej podczas wewnętrznego egzaminu. Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie gospodarki nieruchomościami i podstaw geodezji według wzoru określonego przepisami Uczelni.
Terminy rekrutacji do 30 października i 25 lutego. Rozpoczęcie zajęć po zebraniu grupy. Minimalna liczba słuchaczy do inauguracji danej edycji studiów to 20 osób. Szczegółowych informacji udziela Sekretarz Studiów Podyplomowych.