Celem studiów jest kształcenie słuchaczy w zakresie ichtiologii i akwakultury, którzy po ukończeniu studiów podyplomowych potrafią prowadzić rybacką działalność produkcyjną z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, przepisów prawnych i ochrony środowiska.
Studia skierowane są do absolwentów studiów wyższych magisterskich, inżynierskich, licencjackich, pracujących (lub przygotowujących się do podjęcia pracy) w gospodarstwach rybackich, Polskim Związku Wędkarskim, w parkach narodowych i rezerwatach przyrody oraz w organizacjach rządowych i samorządowych zajmujących się problematyką rybacką.
Absolwent studiów podyplomowych „Ichtiologia i akwakultura” jest przygotowany do planowania, prowadzenia i kontroli działalności rybackiej na wodach otwartych, zna zakres obowiązków ichtiologa w gospodarstwie rybackim. Umie rozwiązywać problemy gospodarki rybackiej. Potrafi ocenić wpływ rybactwa na środowisko. Zna podstawowe zasady zabiegów biomanipulacyjnych oraz posiada wiedzę na temat zabiegów genetycznych, stosowanych w produkcji rybackiej. Ma podstawy ichtiopatologii i profilaktyki schorzeń, zna zasady badania surowca i przetwórstwa produktów pochodzenia rybnego. Zna zasady działania urządzeń rybackich oraz urządzeń pomiarowych.
Absolwenci mogą być zatrudniani, jako ichtiolodzy nie tylko w gospodarstwach produkcyjnych jeziorowych i stawowych, ośrodkach zarybieniowych oraz Polskim Związku Wędkarskim, ale też na terenie obszarów chronionych (parki narodowe i krajobrazowe). Mogą również pracować, jako inspektorzy nadzoru rybackiego w jednostkach administracji państwowej i samorządowej oraz w Państwowej Straży Rybackiej.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
3 400 PLN
Zjazdy realizowane są w systemie niestacjonarnym, w sobotę i niedzielę. Łączna liczba zjazdów 10. Na każdym zjeździe realizowane jest około 16 godzin dydaktycznych. Zjazdy realizowane są średnio co 4 tygodnie.
Zaliczenie przedmiotów objętych tokiem nauczania, przygotowanie i obrona pracy końcowej, wniesienie opłaty za świadczenie usługi edukacyjnej.