Studia skierowane są do osób zainteresowanych pracą na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Nabyte kwalifikacje pozwalają uzyskać zatrudnienie na stanowisku starszego inspektora, specjalisty, starszego specjalisty oraz głównego specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach i zakładach pracy (z uwzględnieniem wymogów zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r.), a także są dobrą podstawą do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.
Absolwent studiów podyplomowych ma pogłębioną wiedzę w zakresie obszarów bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy i przedsiębiorstwach. Posiada uporządkowaną wiedzę w zakresie metod i organizacji pracy inspektora bhp w zakładach pracy, wzorów i norm postępowania, sposobów działania zakładowych komórek bhp, ich zadań oraz obowiązków pracownika służby bhp. Zna normy i reguły (prawne, organizacyjne) ochrony pracy, jej strukturę oraz instytucje nadzoru i kontroli bhp, rozumie rządzące nimi regulacje prawne. Zna źródła prawa pracy. Ma podstawową wiedzę o relacjach zachodzących między strukturami i instytucjami społecznymi w obszarze bhp. Ma wiedzę o normach i regułach (prawnych, środowiskowych, organizacyjnych, technicznych) odnoszących się do okoliczności powstawania zagrożeń wypadkowych oraz chorobowych, ich źródłach i naturze, a także sposobach działania w odniesieniu do zapobiegania im, ich wykrywania i ujawniania w postępowaniu powypadkowym.
Potrafi wskazać i wykorzystywać podstawowe akty prawne, standardy i normy techniczne w zakresie pomiaru i oceny czynników szkodliwych w środowisku pracy. Ma podstawową wiedzę dotyczącą organizacji struktury systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz możliwości komputerowego wspomagania zarządzania środowiskiem bhp. Zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych, stosowane w ergonomii. Posiada wiedzę o człowieku w procesach pracy, w szczególności jako podmiocie stanowiącym podstawę struktur społeczno‐zawodowych i zasad ich funkcjonowania. Potrafi przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań bhp dostrzegać ich aspekty systemowe i pozatechniczne oraz aspekty środowiskowe.
Ma świadomość ważności pozatechnicznych aspektów i skutków działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko pracy i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania i ocenić istniejące rozwiązania dotyczące w szczególności stanowiska pracy, metody pracy, realizowanych zadań, procesów wytwarzania pod kątem ergonomii i bhp. Umie wykorzystać i analizować dane statystyczne w kontekście częstości zdarzeń wypadkowych, spowodowanych nimi szkód o charakterze społecznym, ekonomicznym i technicznym. Posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych, w tym szkoleń w języku polskim, dotyczących zagadnień szczegółowych bhp. Dostrzega potrzebę uczenia się przez całe życie w kontekście podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz w odniesieniu do zagadnień prawa pracy i zagadnień prawnych bhp, dostrzega potrzebę rozwoju osobistego i zawodowego. Identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu pracownika służb bhp poprzez globalne myślenie o ochronie i bezpieczeństwie pracy człowieka oraz jego wartości. Wie, jak ważne jest przestrzeganie i stosowanie w praktyce zasad etyki zawodowej.
Decyduje kolejność zgłoszeń w systemie IRK.
3 600 PLN
Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty.
Studia realizowane są w formie hybrydowej /10 spotkań, w tym 6 bezpośrednich/, w sobotę i niedzielę. Na każdym zjeździe realizowanych jest ok. 20 godzin dydaktycznych. Częstotliwość zjazdów: średnio co trzy tygodnie.
Przygotowanie pracy końcowej i zdanie egzaminu
Proponujemy nową hybrydową formułę zajęć oraz program, który odpowiada nowym wyzwaniom, jakie stają przed służbą bhp w różnych przedsiębiorstwach i zakładach pracy.
Kadrę stanowią przede wszystkim praktycy, bardzo dobrze znający specyfikę pracy w służbie bhp. Na potrzeby studiów podyplomowych zakupiony został specjalistyczny program komputerowy Vademecum BHP, wspomagający proces zarządzania bhp w przedsiębiorstwach. Do czerwca 2023 r. zrealizowano 31 edycji studiów.
Współpracujemy z Michelin Polska w Olsztynie i organizujemy jednodniowe wizyty studyjne w fabryce, a słuchacze mogą przystąpić do organizowanego przez Michelin konkursu o staż. Od tego roku wprowadzamy także przedmiot Audyt wewnętrzny systemu zarządzania bhp.