Propozycja studiów podyplomowych skierowana jest do absolwentów studiów magisterskich z teologii. Wychodzi ona naprzeciw konieczności doskonalenia zawodowego nauczycieli religii oraz animatorów grup i ruchów religijnych. Istotną rolę odgrywają tu oczekiwania bpa dra Jacka Jezierskiego jako biskupa diecezji elbląskiej, który zaproponował by Wydział Teologii UWM włączył się w proces dokształcania księży tej diecezji. Oferta będzie zatem dotyczyć księży tej diecezji (ok. 10 roczników księży elbląskich na zasadzie obowiązkowej formacji stałej duchowieństwa), księży innych diecezji (Olsztyn; Gdańsk), księży zakonnych, sióstr zakonnych i świeckich nauczycieli religii i innych zainteresowanych osób.
W perspektywie rozwoju zawodowego studia mają spełniać rolę studiów dokształcających w ramach pracy w szkole i innych instytucjach. W perspektywie kościelnej są pomyślane jako gruntowne podyplomowe studium teologiczne umożliwiające uzyskanie stopni wewnątrzkościelnych (licentiatus theologiae i rok ad doctoratum). Podobne studia realizowane są z sukcesem m.in. przez Wydziały Teologiczne UMK w Toruniu (Toruń i Pelplin) oraz w UAM w Poznaniu.
Absolwent studiów podyplomowych: Doskonalenie specjalistyczne z teologii pogłębia wiedzę, zdobytą wcześniej podczas magisterskich studiów teologicznych. Uzyskuje specjalizację w zakresie teologii, potwierdzoną kanonicznym stopniem licencjata teologii (licentiatus in theologia), który – zgodnie z przepisami kościelnymi zawartymi w Konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Sapientia Christiana i załączonymi do tego dokumentu Ordinationes – daje prawo nauczania teologii na wydziałach teologicznych, a także umożliwia otwarcie przewodu doktorskiego z teologii. Absolwent studiów podyplomowych z Teologii wykazuje zdolność włączenia się w dialog cywilizacyjny, kulturowy i społeczny, toczący się wewnątrz współczesnego chrześcijaństwa i wokół niego. Posiada umiejętność rozpoznawania różnych stanowisk, poglądów i opinii osób, grup społecznych, a także zdolność wyrażania, oceny i uzasadniania własnych poglądów w świetle wiary i nauczania Kościoła katolickiego. Potrafi w sposób zobiektywizowany i logicznie spójny dowodzić swoich argumentacji w przestrzeni dialogu naznaczonego pluralizmem i tolerancją, promując integralną humanistyczną wizję życia indywidualnego i społecznego w duchu Ewangelii.
Na studia mogą być przyjęte osoby, które ukończyły studia magisterskie z teologii i posiadają kwalifikacje do nauczania religii.
Osoby duchowne powinny posiadać pisemną zgodę odpowiednich władz kościelnych.
3 200 PLN
Zajęcia realizowane w formie niestacjonarnej w Uniwersytecie.
Warunkiem ukończenia jest uzyskanie zaliczenia wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie kształcenia.