Studia podyplomowe w zakresie Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia rodziny (studia kwalifikacyjne) przygotowują do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny. Realizowane są zgodnie ze standardami określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2024 r. poz. 453).
Absolwent posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do pełnienia roli specjalisty wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny we wszystkich rodzajach placówek zajmujących się udzielaniem pomocy dzieciom z zaburzeniami neurorozwojowymi, sensorycznymi, emocjonalnymi, behawioralnymi lub nieprawidłowo kształtującą się osobowością i ich rodzinom.
Adresatami studiów podyplomowych są czynni zawodowo pedagodzy specjalni, pedagodzy, nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, logopedzi posiadający przygotowanie pedagogiczne (nauczycielskie). Od Kandydata/Kandydatki ubiegającego się/ubiegającej się o przyjęcie na studia podyplomowe w zakresie Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia rodziny (studia kwalifikacyjne) wymaga się posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych (kwalifikacja pełna co najmniej na poziomie 6 uzyskana w systemie szkolnictwa wyższego i nauki – art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.).
Kandydat/Kandydatka rejestruje się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK UWM), a następnie składa (osobiście lub listownie) w sekretariacie studiów podyplomowych wymagane dokumenty:
Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie analizy złożonych dokumentów; decyduje kolejność wpływu dokumentów do Sekretariatu Katedry Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji, ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn, pokój B1.33 – liczy się data wpłynięcia kompletu dokumentów (w wersji papierowej).
Studia finansowane z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej
Studia podyplomowe realizowane są w formie studiów niestacjonarnych. Trwają cztery semestry, a zajęcia w kolejnych semestrach realizowane są przy wykorzystaniu platformy zdalnego nauczania oraz stacjonarnie w budynkach UWM w systemie weekendowych zjazdów:
Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie przez Słuchacza/Słuchaczkę w określonym terminie wszystkich zaliczeń i egzaminów przewidzianych programem studiów.
Słuchacze studiów podyplomowych zdobędą kwalifikację do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny. Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w podmiotach prowadzących WWR oraz instytucjach koordynujących WWR na poziomie powiatu.
Osoba mająca kwalifikacje do pracy w zakresie nowego modelu wczesnego wspomagania rozwoju i wsparcia rodziny, zgodnie z podstawowym wykształceniem kierunkowym uzyskanym w ramach studiów wyższych oraz kompetencjami w ramach ukończonych studiów podyplomowych, może podjąć zatrudnienie na stanowisku specjalisty wczesnego wspomagania rozwoju i wsparcia rodziny w:
[1] Planowane do utworzenia przy specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej