Studia podyplomowe mają na celu dokształcenie kadry doradczej w zakresie zagadnień związanych z sektorem rolnym w aspekcie jego funkcji gospodarczych i środowiskowych.
Studia skierowane są do:
Studia realizowane w ramach zadania: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Studia Podyplomowe współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach poddziałania 2.3 „Wsparcie dla szkolenia doradców” w ramach działania „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Ukończenie studiów podyplomowych nadaje kwalifikacje rolnicze [Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą (Dz. U. poz. 109 z późn. zm.)], możliwość prowadzenia szkoleń rolników oraz wdrożenie do aktualnych przepisów prawnych i dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu integrowanej produkcji (IP) [Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 824).)].
Celem procesu dydaktycznego jest zapoznanie i pogłębienie obszaru kompetencji w zakresie integrowanej produkcji roślinnej z uwzględnieniem nawożenia i ochrony roślin. Program dydaktyczny obejmuje zagadnienia z zakresu nauk rolniczych. Absolwenci nabywają uprawnienia rolnicze do prowadzenia produkcji roślinnej w systemie integrowanym oraz uzyskują kwalifikacje do prowadzenia szkoleń z zakresu integrowanej produkcji roślinnej i integrowanej ochrony roślin. Zakres studiów podyplomowych obejmuje: przepisy prawne, integrowana produkcja roślin w Polsce i na świecie, planowanie i zakładanie upraw, regulacja zachwaszczenia po wykonaniu zasiewów i sadzeniu w integrowanej produkcji, nawożenie upraw roślin, środki ochrony roślin, ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami w integrowanej produkcji, techniki wykonywania zabiegów w integrowanej ochronie roślin, bezpieczeństwo i higiena pracy, zasady dobrej praktyki rolniczej, zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne, metody ochrony roślin wykorzystywane w technologiach integrowanej produkcji roślin, ekonomiczne podstawy uprawy roślin, kontrola integrowanej produkcji roślin oraz zasady przechowywania i przygotowanie produktów do obrotu.
Wymagane dokumenty:
Miejsce składania dokumentów i dane do kontaktu dla kandydatów: Dziekanat Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa pokój 07, natalia.plona@uwm.edu.pl, tel. 89 523-32-80
Zasady przeprowadzenia rekrutacji:
Zajęcia dla słuchaczy są bezpłatne, organizator zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu.
Planowane terminy zjazdów: