Celem kwalifikacyjnych studiów podyplomowych jest zdobycie kwalifikacji i umiejętności niezbędnych dla prawidłowego wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Absolwent studiów podyplomowych wyróżnia się wiedzą i umiejętnościami z zakresu nauk społecznych, które przygotowują go do pracy socjalnej z jednostką, grupą i społecznością. Adresatami studiów podyplomowych mogą być osoby, które są zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji w zawodzie pracownika socjalnego oraz ukończyły studia na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie. Absolwent studiów podyplomowych otrzymuje kwalifikacje w zawodzie pracownika socjalnego.
Efekty uczenia się na studiach podyplomowych umożliwiają profesjonalne przygotowanie się do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Absolwenci studiów podyplomowych pozyskują wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w zakresie: prawidłowego nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz rozpoznawania sytuacji osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej, określania celów pomocy i analizowania uwarunkowań trudnych sytuacji osób i grup objętych pomocą, planowania form pomocy oraz stosowania skutecznych metod i technik pracy socjalnej, podejmowania współpracy między instytucjami i profesjonalistami, celem skutecznego udzielania pomocy, projektowania działań socjalnych, monitorowania i dokonywania ewaluacji podejmowanych działań, doskonalenia organizacji własnej pracy, pełnienia roli doradczej w zakresie doboru usług społecznych oraz działania na rzecz ich rozwoju, opracowania standardów jakości usług społecznych oraz gromadzenia i aktualizowania informacji o usługach społecznych realizowanych w obszarze gminy, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, stosowania zasad etyki zawodowej.
Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów podyplomowych umożliwiają podjęcie pracy w: ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, placówkach sieci pomocy społecznej (domy pomocy społecznej, dzienne domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki wsparcia, specjalistyczne ośrodki wsparcia), centrach usług społecznych, specjalistycznych placówkach doradztwa socjalnego, organizacjach pozarządowych, innych placówkach prowadzących działania pomocowe, aktywizacyjne i integracyjne w środowisku.
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest ukończenie studiów wyższych na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie. Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia składa do 30 września w sekretariacie studiów podyplomowych następujące dokumenty:
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń w systemie IRK.
3 500 PLN
Zjazdy realizowane są w systemie niestacjonarnym w trybie on-line (16 zjazdów), w sobotę i niedzielę. Na każdym zjeździe realizowanych jest ok. 20 godzin dydaktycznych. Częstotliwość zjazdów: średnio co dwa tygodnie.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych i uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie w określonym terminie zaliczeń z oceną i zdanie egzaminów z wszystkich przedmiotów objętych planem studiów, a także przygotowanie pracy końcowej w trakcie seminarium dyplomowego oraz obrona jej po uzyskaniu wszystkich zaliczeń w ramach seminarium dyplomowego.
Zajęcia na studiach podyplomowych realizowane będą w formule on-line.