Zaawansowane metody analizy i eksploracji danych (STUDIA ONLINE) Wydział Matematyki i Informatyki

Matematyki i Informatyki

Liczba godzin dydaktycznych, ECTS i liczba semestrów

230 godzin, 32 ECTS, 2 semestry

Charakterystyka

1. Studia realizowane są zdalnie w czasie rzeczywistym za pomocą pakietu G Suite.

Studia podyplomowe ZMAiED przygotowują słuchaczy do zarządzania danymi poprzez nabycie umiejętności ich przetwarzania, analizowania oraz wnioskowania na ich podstawie za pomocą metod i technik analizy danych. Celem studiów jest nabycieszczegółowej wiedzy z zakresu statystyki matematycznej i analizy danych oraz umiejętności pozwalających na stosowanie metod statystycznych do opisu, modelowania i prognozowania rozmaitych zjawisk i procesów.

Studia mają na celu podniesienie kompetencji osób zatrudnionych jako analitycy w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, przedsiębiorstwach handlowych, produkcyjnych, ośrodkach przetwarzania informacji oraz ośrodkach badania opinii społecznej, w firmach prowadzących badania kliniczne, a także w instytucjach administracji państwowej i samorządowej i innych.  (cel, adresaci)

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Absolwent zna i rozumie:

metody projektowania, analizowania i programowania algorytmów oraz ich zastosowania
podstawowe struktury danych, wykonywane na nich operacje i ich zastosowania
konstrukcje programistyczne oraz pojęcia składni i semantyki języków programowania
zagadnienia na temat zarządzania informacją, w tym dotyczącą składowania i wyszukiwania informacji oraz modelowania danych
podstawowe metody probabilistyczne
problemy statystyki matematycznej
sposoby pozyskiwania i prezentowania danych statystycznych, zna opisowe charakterystyki zjawisk masowych i metody analizy dynamiki zjawisk masowych.

Absolwent potrafi:

pisać, uruchamiać i testować programy w wybranym środowisku programistycznym
przeprowadzić analizę danych statystycznych i podstawowe wnioskowania statystyczne także z wykorzystaniem oprogramowania
posługiwać się zaawansowanymi metodami i narzędziami z zakresu probabilistyki i statystyki matematycznej
zastosować zaawansowane techniki obliczeniowe oraz wybrane pakiety obliczeniowe
projektować zaawansowane struktury danych i ich wydajne implementacje
pozyskiwać informacje z literatury, baz wiedzy, Internetu oraz innych wiarygodnych źródeł, integrować je, dokonywać ich interpretacji oraz wyciągać wnioski i formułować opinie
przygotować dokumentacje, opracowania i raporty w języku polskim i języku obcym
pracować z odbiorcami tworzonych rozwiązań informatycznych i analitycznych, aktywnie uczestnicząc w dyskusji o potrzebach, możliwych rozwiązaniach i zasadach pozyskania, przetwarzania danych oraz ich wykorzystania.

Absolwent jest gotów do:

oceny możliwości wykorzystania dotychczasowych osiągnięć technologii w swoim zawodzie
zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania różnorodności poglądów
zrozumienia ograniczenia własnej wiedzy i umiejętności, rozumiejąc potrzebę dalszego kształcenia, w tym zdobywania wiedzy pozadziedzinowej
komunikacji i konsultacji ze specjalistami w swojej dziedzinie, a także z innymi osobami związanymi zawodowo
uznania zawodu analityka danych jako roli społecznej i rozumie problemy związane z poufnością danych

Warunki/zasady kwalifikacji

Warunkiem ubiegania się o przyjęcia na studia podyplomowe jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia dowolnego kierunku. Wymagane dokumenty:

- podanie o przyjęcie na studia podyplomowe z kwestionariuszem- wydrukowane z systemu IRK SP;

- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych;

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszenia w systemie IRK.

5400 PLN

Organizacja toku studiów podyplomowych

Studia realizowane są zdalnie w czasie rzeczywistym za pomocą pakietu G Suite. Zajęcia w formie online, w sobotę i niedzielę, dwa sobotnio-niedzielne spotkania w miesiącu.

Warunki ukończenia studiów podyplomowych i wydania świadectwa

Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie w określonym terminie wszystkich zaliczeń z oceną (w przypadku ustalonych ćwiczeń z oceną) oraz uzyskanie wszystkich zaliczeń bez oceny (w przypadku wykładów oraz ustalonych ćwiczeń bez oceny);

studia z możliwością dofinansowania

Kierownik studiów podyplomowych

dr hab. Adam Lecko, prof. UWM

Sekretarz