Wyjazdy kształcą i otwierają nowe możliwości. Studiując na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie możesz wyjechać za granicę i tam kontynuować naukę lub zrealizować praktyki.
Dlaczego warto na studiach skorzystać z zagranicznych programów wyjazdowych?
Wyjazdy zagraniczne są atrakcyjną opcją dla studentek i studentów, a także ważnym elementem rozwoju naukowego i osobistego. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w ramach różnych programów międzynarodowych współpracuje z 246 uczelniami partnerskimi.
Program Erasmus+ umożliwia: studentom/kom, absolwentom/kom oraz pracownikom/pracowniczkom naukowym i administracyjnym, uczestniczenie w projektach międzynarodowych, takich jak wymiany studenckie, praktyki zawodowe, kursy szkoleniowe czy projekty badawcze.
Erasmus+ zapewnia wsparcie finansowe dla uczestników i uczestniczek, co umożliwia poszerzenie doświadczeń w środowisku międzynarodowym.
Z programu mogą skorzystać studenci i studentki:
Średnio około 120 studentek i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyjeżdża co roku na studia i praktyki zagraniczne. Najczęściej wybierane kraje to Niemcy, Włochy, Hiszpania, Turcja, Portugalia i Litwa.
W celu zapewnienia sprawnej organizacji wyjazdów na każdym wydziale działa koordynator wydziałowy odpowiedzialny za udzielanie informacji na temat możliwości wyjazdu, procedur rekrutacyjnych oraz kontaktów z uczelniami partnerskimi.
Studenci mogą korzystać również z programów mobilnościowych takich agencji jak: NAWA (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej), DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej), Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.
Informacji nt. warunków odbywania mobilności w ramach programu Erasmus+ udziela Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej.
MOST to program mobilności studentek i studentów, który od 1999 roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Umożliwia studiowanie przez semestr lub cały rok akademicki na jednej z ponad dwudziestu, polskich uczelni partnerskich.
Program adresowany jest do studentek i studentów:
Program semestralnych studiów może być realizowany w oparciu o indywidualną ścieżkę edukacyjną. Rekrutacja do programu odbywa się dwa razy w roku.
Jest to program wymiennego kształcenia studentów w uczelniach rolniczych. Adresowany jest do studentów i studentek, którzy/re swoje zainteresowania naukowe chcą realizować poza macierzystą uczelnią.
Do programu MOST-AR może zgłosić się student lub studentka, który/a:
Jest to program wymiennego kształcenia studentów i studentek na uczelniach technicznych. Student/ka realizuje indywidualny program studiów lub program standardowy zgodny z planem studiów na danym semestrze uczelni przyjmującej.
Z programu MOSTECH może skorzystać studentka lub student:
Tryb zaliczenia semestru oparty jest o przyjęty system ECTS.