PORTAL REKRUTACYJNY

Praca socjalna

6 semestrów
licencjackie
0 testów
stacjonarne, niestacjonarne

Przygotuj się do podejmowania działań związanych ze wsparciem, aktywizacją i integracją społeczną jednostek i grup, które są szczególnie narażone na wykluczenie. Nauka na kierunku praca socjalna I stopnia wpisuje się  w  europejskie standardy kształcenia i kształtowania wiedzy z zakresu pracy socjalnej, która budowana jest na podstawie kontekstu interdyscyplinarnego (pedagogiki, filozofii, socjologii, psychologii, polityki społecznej. Uwzględnia nabywanie kompetencji niezbędnych do rozumienia i interpretacji procesów wsparcia rozwoju, pomocy, integracji jednostek i grup  wykluczanych lub narażonych na wykluczenie w zmieniających się warunkach. Umożliwia również zdobycie profesjonalnych umiejętności, niezbędnych do wykonywania specjalistycznych działań pomocowych w instytucjach pomocy społecznej.

Praca socjalna na UWM – i co dalej?

Po ukończeniu pracy socjalnej możesz pracować w:

  • ośrodkach pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie,
  • placówkach sieci pomocy społecznej: domach pomocy społecznej, dziennych  dps, warsztatach terapii zajęciowej, placówkach opiekuńczo-wychowawcze, ośrodkach wsparcia,
  • centrach usług społecznych,
  • specjalistycznych placówkach doradztwa socjalnego,
  • organizacjach pozarządowych,
  • innych placówkach prowadzących działania pomocowe, aktywizacyjne i integracyjne.

Absolwent pracy socjalnej jest przygotowany do wykonywania zawodu pracownika socjalnego w placówkach administracji i instytucjach oraz organizacjach pomocy społecznej, może też pracować jako asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej (Dz.U. z  2017 r.  poz. 1769, z późn. zm. oraz Dz. U. Nr 48, poz. 320, a także Dz. U. 2011 Nr 149 poz. 887)

Zasady kwalifikacji