Ponad 7 tysięcy osób zostało przyjętych na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To o ponad 9% więcej niż w ubiegłym roku akademickim. Dlaczego UWM wybierany jest spośród innych uczelni i jakie kierunki są najbardziej oblegane przez kandydatów/tki? Sprawdźcie w artykule.
Studenci i studentki już uczą się na kierunkach, które wybrali/ły z oferty kształcenia UWM – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaproponował ponad 70. Do wyboru były stacjonarne i niestacjonarne: studia I i II stopnia, a także jednolite studia magisterskie.
Najpopularniejsze kierunki studiów na UWM
Najpopularniejszymi kierunkami pod względem liczby zgłoszeń kandydatów/ek były:
- kierunek lekarski — studia jednolite magisterskie, stacjonarne (2333)
- weterynaria — studia jednolite magisterskie, stacjonarne (912)
- psychologia — studia jednolite magisterskie, stacjonarne (859)
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również prawo — studia jednolite magisterskie, stacjonarne (662); kryminologia — studia pierwszego stopnia, stacjonarne (469) oraz fizjoterapia — studia jednolite magisterskie, stacjonarne (447).
Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce najpopularniejszymi kierunkami w rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 na UWM były:
- psychologia — studia jednolite magisterskie, stacjonarne – 14,32 (859 zgłoszeń/60 miejsc)
- kierunek lekarski — studia jednolite magisterskie, stacjonarne – 13,72 (2333 zgłoszeń/170 miejsc)
- kryminologia — studia pierwszego stopnia, stacjonarne – 7,82 (469 zgłoszeń/60 miejsc)
Popularnością w tym zakresie cieszyły się również takie kierunki jak: filologia angielska — studia pierwszego stopnia, stacjonarne (7,81 osób na jedno miejsce), dziennikarstwo i komunikacja społeczna — studia pierwszego stopnia, stacjonarne (5,9), fizjoterapia — studia jednolite magisterskie, stacjonarne (5,59) oraz filologia angielska w zakresie nauczania języka — studia pierwszego stopnia, stacjonarne (5,19).
Kierunki na miarę potrzeb
Wyniki tegorocznej rekrutacji pokazują, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie odpowiednio analizuje trendy rynkowe i odpowiada na potrzeby kandydatów, tworząc nowe, przyszłościowe kierunki. To właśnie te, które niedawno pojawiły się w ofercie UWM, cieszyły się w tegorocznej rekrutacji ogromnym zainteresowaniem. Należą do nich wspomniane już wyżej: psychologia, fizjoterapia czy kryminologia. Duże obłożenie miały również kierunek lekarski czy weterynaria, które od lat przyciągają studentki i studentów z Polski i zagranicy.
Inny wymiar studiowania na UWM
To, co przyciąga młodzież do studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, to synergia między nauką a życiem studenckim. Uczelnia stale rozwija swoją infrastrukturę dydaktyczną i naukową, a także proponuje różne możliwości kształcenia i rozwoju. UWM stawia także na rozwój pasji. Studenci i studentki mogą korzystać z bogatego zaplecza sportowego i kulturalnego, które znajduje się na wyciągnięcie ich rąk. Swoje zainteresowania mogą rozwijać w kołach naukowych, Akademickim Centrum Kultury czy sekcjach sportowych.
Doskonałym spoiwem jest kampus, w którym znajduje się właściwie wszystko, co potrzebne jest do codziennego funkcjonowania: domy studenckie, wydziały, laboratoria, obiekty sportowe i rekreacyjne czy sklepy. Miasteczko studenckie przyciąga swoim naturalnym pięknem: parkami, jeziorami i plażą, z której studentki i studenci chętnie korzystają w wolnych od nauki chwilach.
Dlaczego kandydaci wybierają UWM?
Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie w 2024 roku przeprowadził badania ankietowe, które pokazały, jakie czynniki miały największy wpływ na wybór uczelni wśród osób rozpoczynających studia. Aż 84,72% studentów i studentek wskazało interesujący kierunek studiów, 71,38% – przyjazną atmosferę studiowania w UWM, 69,75% – możliwość uzyskania atrakcyjnej pracy po ukończeniu studiów w UWM. To najważniejsze elementy, które przyciągają młodych ludzi stojących na początku swojej zawodowej i życiowej drogi.