PORTAL REKRUTACYJNY
Produkcja muzyczna i realizacja dźwięku
Osoby, które chcą pracować w studiu nagrań, przy technicznej realizacji imprez muzycznych, w mediach, instytucjach kultury czy sektorze kreatywnym, będą mogły podjąć od roku akademickiego 2025/2026 studia magisterskie na kierunku produkcja muzyczna i realizacja dźwięku.

– Dodanie tego kierunku do naszej oferty kształcenia jest naturalną konsekwencją tego, że mamy już studia licencjackie. W tym roku mury naszego wydziału opuszczą pierwsi absolwenci i otrzymaliśmy od części z nich jasne sygnały, że są zainteresowani doskonaleniem swojego warsztatu na studiach drugiego stopnia – wyjaśnia dr hab. Jan Połowianiuk, prof. UWM, dziekan Wydziału Sztuki.

Producent muzyczny to też artysta

Wiedza, umiejętności i kompetencje zdobyte na studiach pierwszego stopnia pozwalają absolwentom poruszać się na rynku pracy, ale na drugim stopniu studentki i studenci w szerszym zakresie zapoznają się z technologią niezbędną producentom muzycznym czy realizatorom dźwięku. Istotne jest także to, że kształcenie na studiach magisterskich mocno koncentruje się na kształtowaniu postaw artystycznych i kreatywnych, co jest niezbędne, aby odnieść w tym zawodzie sukces.

– Producent muzyczny czy realizator dźwięku też jest artystą – to nie jest tylko ktoś, kto w sposób mechaniczny ustawia odpowiednie potencjometry. Przygotowaliśmy takie przedmioty jak: muzyka dla multimediów, laboratorium kreacji dźwiękowej, realizacja nagłośnienia czy realizacja transmisji koncertowych. Rola osoby, która na przykład produkuje płytę, często polega także na tym, by zasugerować artyście, żeby zaśpiewał czy zagrał coś trochę inaczej – niezbędny jest więc tutaj artyzm i kreatywność. To nie jest praca odtwórcza – przekonuje prof. Jan Połowianiuk.

Gotowi na samodzielność

Dane pochodzące z monitorowania rynku pracy mówią, że wiele osób wykształconych w tym kierunku decyduje się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Profil kierunku wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw i oferuje przedmioty teoretyczne, które pozwolą zdobyć studentkom i studentom niezbędną wiedzę dotyczącą na przykład prawnych aspektów produkcji muzycznej. Poza tym wśród przedmiotów teoretycznych można znaleźć jeszcze: organizację projektu artystycznego, kreację wizerunku artysty, trendy kultury popularnej, style produkcji muzycznej, historię muzyki rozrywkowej z literaturą czy marketing muzyczny.

– Umiejętności praktyczne oraz kształtowanie artyzmu i kreatywności są oczywiście bardzo ważne, ale w dzisiejszych, bardzo wymagających czasach wachlarz umiejętności musi być bardzo szeroki. Dlatego chcemy wprowadzić naszych studentów w świat managementu czy ochrony własności intelektualnej, co jest niezwykle przydatne, gdy ktoś zdecyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej – mówi prof. Jan Połowianiuk.

Kariera pełna możliwości

Po ukończeniu produkcji muzycznej i realizacji dźwięku można pracować jako kreator treści dźwiękowych dla radia, telewizji i internetu, jako realizator nagrań studyjnych czy jako specjalista w zakresie nagłośnienia imprez muzycznych. Swoją ścieżkę kariery można też budować w zawodzie kreatora muzycznych projektów artystycznych i multimediów lub samodzielnego kreatora dźwiękowego, producenta i wydawcy.

Na studiach drugiego stopnia z produkcji muzycznej i realizacji dźwięku przygotowano 15 miejsc. Postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo. Najpierw kandydaci odbywają rozmowę kwalifikacyjną (pytania i zadania dotyczą zagadnień produkcji i realizacji dźwięku), a po jej pozytywnym zaliczeniu pod uwagę brany jest ostateczny wyniku studiów bez wyrównania do pełnej oceny.

Produkcja muzyczna i realizacja dźwięku na portalu rekrutacyjnym >>