PORTAL REKRUTACYJNY
Dziewczyna trzyma w ręku tabliczkę z napisem "mój wybór UWM", z uśmiechem wskazuje palcem na trzymaną przez siebie tabliczkę.

W drodze na studia – pierwsze kroki w tym kierunku macie już za sobą. To wybranie przedmiotów maturalnych i przede wszystkim napisanie egzaminu dojrzałości. Teraz – czas na rejestrację w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). Jak przejść przez ten proces skutecznie? Oto kilka podpowiedzi.

Co to jest IRK?

IRK, czyli Internetowa Rekrutacja Kandydatów to platforma wspierająca osoby, które chcą studiować na uczelni wyższej. System znacznie ułatwia i skraca proces rekrutacyjny, który składa się z kilku etapów. Dzięki IRK rejestracji możecie dokonać z dowolnego miejsca, w którym oczywiście macie dostęp do Internetu. Dodatkowo za pomocą IRK możecie zarządzać swoimi aplikacjami na poszczególne kierunki, kontaktować się z komisją rekrutacyjną oraz otrzymywać od niej szybkie odpowiedzi.

Uwaga! Każda uczelnia korzysta z innego systemu rekrutacyjnego. Nawet jeśli będzie to również IRK, to tworząc konto na UWM, tymi samymi danymi nie zarejestrujcie się na innej uczelni.

Pierwsze kroki w IRK

Chcąc studiować na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, wejdźcie do Internetowej Rekrutacji Kandydatów. Pierwszym widokiem, który Wam się wyświetli, jest 6 kafelków informujących o rekrutacji.

 

Kalefki z opcjami rekrutacji
Kalefki z opcjami rekrutacji

 

Większość kierunków na I i II stopień studiów znajdziecie w pierwszym kafelku o nazwie Rekrutacja na studia na rok akademicki 2024/2025. Po kliknięciu wyświetli się Wam oferta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Będzie tam również możliwość filtrowania kierunków. Wystarczy wybrać poziom kształcenia, formę studiów, a następnie jednostkę organizacyjną (np. dany wydział, Szkoła Zdrowia Publicznego czy Filia w Ełku). Wówczas należy kliknąć zaznaczoną strzałkę, a następnie górny przycisk Filtruj.

 

Opcje filtrowania kierunków studiów.
Opcje filtrowania kierunków studiów.

 

Po wyświetleniu kierunków wybieracie ten, który Was interesuje. Wówczas przeniesie Was do miejsca, w którym odnajdziecie: opis kierunku, informacje o opłacie rekrutacyjnej, limit miejsc, czas trwania studiów itp.

 

Tabela z informacjami o danym kierunku.
Tabela z informacjami o danym kierunku.

 

Na tej samej stronie, w prawej części ekranu znajdziecie również dwa przyciski: Zadaj pytanie oraz Zapisz się. Bez względu na to, który z nich klikniecie – system przeniesie Cię na stronę logowania/rejestracji.

 

Opcja logowania i rejestracji do IRK
Opcja logowania i rejestracji do IRK

 

Jeśli posiadacie już swoje indywidualne konto w systemie IRK UWM – możecie śmiało się zalogować. Jeśli nie – to okazja, żeby je założyć. Wystarczy, że podacie adres e-mail, z którego korzystacie oraz dwukrotnie wpiszecie hasło. Na podanego maila otrzymacie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

 

Wiadomość z linkiem aktywacyjnym, który kandydaci na studia otrzymują po zarejestrowaniu się do IRK
Wiadomość z linkiem aktywacyjnym, który kandydaci na studia otrzymują po zarejestrowaniu się do IRK

 

Po kliknięciu linku aktywacyjnego zostaniecie przeniesieni ponownie na stronę IRK. Możecie zalogować się do systemu.

 

Jak zapisać się na studia na UWM?

W celu zapisania się na wybrany kierunek wystarczy wybrać ten, który Was interesuje i kliknąć po prawej stronie przycisk Zapisz się. Jednak zanim to zrobicie, konieczne jest uzupełnienie profilu. Możecie to zrobić, klikając komunikat, który Wam się wyświetli i przeniesie do wskazanych zakładek, bądź też odnajdźcie zakładkę moje konto, znajdującą się w górnej części strony.

 

Widok na panel dotyczący Waszego profilu na IRK
Widok na panel dotyczący Waszego profilu na IRK

 

Przejdźcie przez wszystkie zakładki i wypełnijcie wymagane pola. Uzupełnijcie również informacje dotyczące wykształcenia. Uwaga! Jeśli jesteście tegorocznymi maturzystami/kami i nie macie jeszcze informacji o wynikach matury – nie martwcie się. Wyniki sczyta system bez Waszej ingerencji. Jednak już na tym etapie powinniście wpisać informacje o świadectwie, czyli kraj i rok wydania (Polska, 2024). To wystarczy, aby system umożliwił Wam zapisanie się na wybrany kierunek.

 

Opłata rekrutacyjna na UWM

Zakładka informująca o opłacie rekrutacyjnej pojawi się na Waszym koncie dopiero po zapisaniu się na dany kierunek. Pamiętajcie, że każdy/a z Was otrzymuje indywidualny numer konta i tylko na nie przelewacie wskazaną kwotę. Jeśli zapisujecie się na więcej niż jeden kierunek, opłata musi być powielona. Informacje na ten temat znajdziecie na naszym portalu rekrutacyjnym.

 

Masz więcej pytań o IRK i rekrutację?

Jeśli macie dodatkowe pytania o rekrutację lub system IRK – przeczytajcie informacje zamieszczone na portalu rekrutacyjnym UWM. Znajdziecie ich mnóstwo, w tym: kalendarz rekrutacji, zasady kwalifikacji, kroki w rekrutacji, kryteria kwalifikacji czy wymagane dokumenty. Dla ułatwienia zamieściliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wszystkie wątpliwości możecie także rozwiać, kontaktując się z uczelnią przez system IRK albo korzystając z infolinii rekrutacyjnej. Działa ona od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15. Dzwońcie pod numer: 89 524 50 80.

 

Jesteś kandydatem/tką z zagranicy?

Z doświadczenia wiemy, że system może sprawić trudność osobom z zagranicy. Nie martwcie się – pracownicy i pracowniczki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie chętnie Wam pomogą. Z prośbą o wsparcie zwróćcie się do Biura Współpracy Międzynarodowej UWM, ul. Michała Oczapowskiego 2, pok. 221, 10-719 Olsztyn, e-mail: bwm@uwm.edu.pl, tel. 89 524 58 04.

 

Do kiedy możecie się rejestrować w IRK?

W Internetowej Rekrutacji Kandydatów możecie się rejestrować od 6 czerwca.

Rekrutacja trwa:

  • na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie realizowane w języku polskim na UWM – do 15 lipca do godziny 15;
  • na studia stacjonarne drugiego stopnia, niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w języku polskim na UWM – do 22 lipca, do godziny 15.

Pierwsze wyniki kwalifikacji na studia stacjonarne zaczną pojawiać się 18 lipca od godz. 13, a na studia niestacjonarne – 25 lipca od godz. 12. Dowiecie się o nich z systemu IRK. Potwierdzeniem chęci studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie jest dostarczenie wymaganych dokumentów. Możecie to zrobić osobiście:

Punkt Obsługi Kandydata

(Biblioteka Uniwersytecka UWM)

Oczapowskiego 12b

10-719 Olsztyn

 

Punkt Obsługi Kandydata czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15 w terminie od 24 czerwca do 24 września 2024 r. Dokumenty możecie również wysłać na adres:

Rekrutacja UWM

Oczapowskiego 12b

10-719 Olsztyn

 

Wysyłając dokumenty, pamiętajcie, aby na kopercie dopisać kierunek studiów, na który składacie dokumenty.

 

Strefa kandydata

Dostarczając dokumenty osobiście, odwiedźcie strefę kandydata. Pod kolorowym namiotem z hasłem „cześć”, rozstawionym przed Biblioteką Uniwersytecką, dowiecie się wszystkiego o:

  • domach studenckich oraz warunkach przyznawania w nich miejsca;
  • stypendiach i innych formach wsparcia finansowego, które oferuje UWM;
  • wyjazdach krajowych i zagranicznych w ramach studiów;
  • kołach naukowych i innych możliwościach rozwoju;
  • agendach kulturalnych Akademickiego Centrum Kultury;
  • „Adapciaku” – obozie integracyjnym dla studentów rozpoczynających przygodę na UWM oraz o działalności Samorządu Studenckiego UWM.

Uniwersytet zapewni również dodatkowe atrakcje (ramka do robienia zdjęć, miejsce do odpoczynku, gry wielkoformatowe, koło fortuny z gadżetami), aby umilić Wam czas spędzony w tym dniu w kampusie akademickim. Strefa Kandydata UWM będzie działania w dniach: 19-25 lipca (z wyłączeniem soboty i niedzieli).