PORTAL REKRUTACYJNY
Muzyka i estrada na UWM

Marzą ci się występy na scenie? Chcesz grać lub śpiewać? A może twoim powołaniem jest bycie nauczycielem? Na wszystkie te potrzeby odpowiada muzyka i estrada – nowy kierunek w ofercie kształcenia Wydziału Sztuki UWM.

Oferta kształcenia Wydziału Sztuki UWM poszerza się i unowocześnia, odpowiadając na aktualne potrzeby rynku pracy i zmieniającą się pod wpływem rozwoju nowych technologii rzeczywistość. Jedną z najnowszych zmian jest wprowadzenie na studiach pierwszego stopnia kierunku muzyka i estrada, który zastąpi edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej.

– Naszym zdaniem wyczerpała się formuła kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Staraliśmy się go unowocześniać, wprowadzać nowe przedmioty itd., ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że powinniśmy go wygasić i w zamian zaproponować kierunek, który będzie odpowiadał potrzebom otoczenia społeczno-gospodarczego oraz technologii cyfrowej wkraczającej do dyscypliny sztuki muzyczne – mówi dr hab. Jan Połowianiuk, prof. UWM, dziekan Wydziału Sztuki.

Jeden kierunek – trzy możliwości

Muzyka i estrada to kierunek umożliwiający wybór trzech ścieżek rozwoju: wykonawczej i twórczej, również w świecie cyfrowym; polegającej na pracy w instytucjach prowadzących działalność w zakresie upowszechniania kultury muzycznej; a także w placówkach oświatowych – od przedszkoli po szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i inne, w których odbywa się edukacja muzyczna.

– Te trzy ścieżki rozwoju są odpowiedzią na trzy nurty zainteresowań, które zauważyliśmy wśród kandydatów na ten kierunek. Jedni chcą specjalizować się w wykonawstwie muzyki wokalnej lub instrumentalnej (indywidualnej lub zespołowej), inni chcą być animatorami kultury muzycznej w społeczeństwie, np. prowadzić zespoły muzyczne czy chóry, a jeszcze inni czują powołanie pedagogiczne. Oczekiwania każdej z tych osób spełnia kierunek muzyka i estrada – zapewnia prof. Jan Połowianiuk.

Po czwartym semestrze, czyli przed ostatnim rokiem studiów pierwszego stopnia, studenci będą mogli wybrać jeden z dwóch przygotowanych zakresów – muzyka estradowa lub muzyka w szkole. To rozwiązanie jest kolejną odpowiedzią na potrzeby studentów.

– Zgodnie z obowiązującymi zasadami, standard kształcenia nauczycielskiego musi być realizowany zarówno na pierwszym, jak i na drugim stopniu studiów, więc w ten sposób dajemy możliwość tym, którzy poczuli nauczycielskie powołanie, aby realizowali swoją ścieżkę. Ci, którzy po czterech semestrach nauki uznają, że nie chcą pracować w placówkach oświatowych, będą mogli doskonalić umiejętności wykonawczo-muzyczne. Na pierwszy rzut oka pomysł na te studia może wydawać się skomplikowany, ale w ten sposób stawiamy w centrum studenta, któremu chcemy dać jak najwięcej możliwości – wyjaśnia dziekan.

Zdjęcie przedstawia kobietę, która gra na czarnym fortepianie

Za pan brat z nowymi technologiami

W 2021 roku na Wydziale Sztuki zostało oddane do użytku nowoczesne studio nagrań, które pełni rolę dydaktyczną i naukowo-badawczą. Studenci kierunku muzyka i estrada będą odbywali tam wysoce wyspecjalizowane i nowoczesne zajęcia, między innymi z przedmiotu praca w studiu, home recording, podstawy produkcji muzycznej, muzyka w mediach, obsługa edytorów nutowych.

 Dzisiejsze możliwości technologiczne i sprzętowe sprawiają, że nie jest wielkim problemem posiadanie domowego studia nagrań, więc chcemy, żeby absolwenci tego kierunku zdobyli podstawową wiedzę dotyczącą tego, jak w nim pracować – mówi prof. Jan Połowianiuk.

Na studia pierwszego stopnia na kierunku muzyka i estrada przygotowano 20 miejsc. Jest to kierunek artystyczny, zatem rekrutacja obejmuje również egzamin praktyczny. Kandydat będzie miał za zadanie zagrać na fortepianie lub innym instrumencie dwa dowolne utwory zróżnicowane stylistycznie oraz przejść sprawdzian predyspozycji słuchowych i głosowych. Do tego sprawdzianu przystępują kandydaci, którzy uzyskali co najmniej ocenę dostateczną ze sprawdzianu umiejętności gry na instrumencie.

– Mam nadzieję, że tworząc ten kierunek, udało nam się połączyć tradycję z nowoczesnością. Idea mistrz-uczeń sięgająca dawnych wieków nadal jest aktualna, ale dzisiaj musi jej towarzyszyć postęp technologiczny. Zapraszamy na ten kierunek i obiecujemy, że nikt nie będzie żałował swojej decyzji – zapewnia prof. Jan Połowianiuk.

 

Muzyka i estrada na portalu rekrutacyjnym >>